František Halas - Torzo naděje

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych věděla o čem je básnická sbírka Františka Halase Torzo naděje. Přesněji řečeno co k dílu autora vedlo, literárně historické souvislosti a kdo v době, kdy tvořil František Halas, ještě psal poezii a i jiné literární žánry u nás i ve světě.
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud jde o výklad básnické sbírky Františka Halase Torzo naděje, nabízíme Vám citaci  z Lexikonu české literatury:

"Halasův sklon k monumentalizaci dějů prostřednictvím jejich tragického vidění vyvrcholil ve sbírce Torzo naděje, reagující na mnichovské události. Toto vidění se tu setkalo s velkým tématem národního osudu a z tohoto setkání vzešla poezie, jež v plné naléhavosti postihla tragičnost událostí a zároveň se stala zdrojem jistoty.  Na jedné straně básník hyperbolicky stupňuje obraz hrůz valících se na Evropu až k biblickým deseti ranám egyptským, na druhé straně bolest a hněv zesilující vnitřní patos jeho poezie, obracející se proti malosti a ztrátě perspektivy. Halas se přitom opírá o celonárodní tradice tkvící hluboko v lidovém povědomí (narážky na Svatováclavský chorál a Nerudovy zpěvy páteční) a zároveň jim vtiskuje bojovnou, nerezignující podobu. V mnichovských událostech shledává začátek nové epochy, v níž "chudí vlast pro sebe zaberou" a v biologickém zákonu zrodu a zanikání hledá hodnoty schopné čelit národní tragédii. Tehdy také Halas  objevuje další jistoty:  domov, kraj dětství, tradice národní kultury".

Zdroj : Lexikon české literatury, Praha Academia, 1993

Další informace:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Halas#Souvisej.C3.ADc.C3.AD_.C4.8Dl.C3.A1nky

Dále Vám zasíláme internetový odkaz obsahující českou literaturu v letech 1900-1945 s odkazy na světové autory této doby:
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_literatura_v_letech_1900-1945

Pro vyhledání světové literatury dále doporučujeme:
http://www.kosmas.cz/knihy/124271/ceska-a-svetova-literatura-v-datech-ii-1900-1945/