František Adolf Hering

Text dotazu

Dobrý den. Jsem hrdým majitelem originálního výtisku díla: "Cestovní upomínky z Ameriky" autora Františka Adolfa Heringa. Tato knížka se v naší rodině dědí, neboť autor z naší rodiny pochází. Kromě data narození a úmrtí -1853-1910 o autorovi nic víc nevím, narodil jsem se až v roce 1944. Můj dotaz se vztahuje k autorovi publikace - nevíte kde bych se dozvěděl o jeho životě? Kde se narodil, kde žil a pracoval. počet dětí. atd. Za odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

o Františku Adolfu Heringovi bylo zpracováno heslo v několika slovnících, z nichž vybíráme:

Hering, František Adolf, strojní inženýr český, studoval na nižším gymnasiu a reálce v Praze, praktikoval v dílnách hutí kladenských, pak studoval obor strojnický na české technice v Praze a vstoupil do služeb továrny barona F. Ringhoffera na Smíchově, kde v létech osmdesátých zastával místo vrchního inženýra ve vozárně, od r. 1891 působí tam jako ředitel a prokurista firmy. Hering byl po sedm let zástupcem této firmy na Rusi, v jejích službách procestoval Evropu a na její podnět navštívil Ameriku. Byl předsedou závodní nemocenské pokladny a výboru ku správě všech ku blahu dělnictva směřujících zařízení; za jeho vedení provedla firma mnohé velikolepé a vnitřní úpravou vynikající práce v oboru dopravních prostředků železničních. Za tyto významné práce jmenován Hering rytířem řádu Františka Josefa a řádu Rumunské koruny.

Zdroj: Ottův slovník naučný. Illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Praha: J. Otto, [1888].

Hering, František Adolf (3.VII.1853, Karlov - 30.VIII.1910, Praha), český inženýr, vrchní inženýr, od 1891 - 1908 ředitel Ringhofferových závodů na Smíchově. Autor: Cestovní  upomínky z Ameriky (1897), Dějiny stavby vagonů v Rakousku (v rkp.), národohospodářské a technické články

Zdroj: Masarykův slovní naučný. Lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Praha: Československý kompas, 1927.

František Adolf Hering - se narodil 3. Července 1853 na Karlově u Křivoklátu, zemřel 30. Srpna 1910 v Praze. Napsal dále četné národohospodářské a technické články a Dějiny stavby vagonů v Rakousku (v rukopisu)

Zdroj: Ottův slovník naučný nové doby. Dodatky k velikému Ottovu slovníku naučnému. Praha: J. Otto, 1933. D. 2, sv. 2.

Name:

 Hering, František Adolf

Gender:

male

Year of birth:

1850 (n.a.1853)

Year of death:

Occupation:

Maschineningenieur

Occupation classification:

Mechanics, Mechanical Engineers  (186)

Archive:

Cesky biograficky archiv a Slovensky biograficky archiv (CSBA)

Source Citation:

Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. - Praha : Otto, 1888-1909. - 28 dílů

Ottův slovník naučný nové doby : dodatky k Velikému Ottovu slovníku naučnému / redakci vede B. Němec. - Praha : Otto, 1930-1943. - 6 dílů

Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. - Praha : "Československý kompas", 1925-1933. - 7 dílů

Zdroj: World Biographical Archive

Další informace ze zdrojů na internetu:

František Adolf Hering

Narozen 3.7.1853 v Karlově u Křivoklátu, zemřel 30.8.1910 v Praze. Dopravní technik, autor cestopisu.

Narození: 1853

Úmrtí: 1910

František Adolf Hering se narodil 3. července 1853 jako první ze dvou bratří - dvojčat v obci Karlov na Křivoklátsku. Karlov je dnes částí obce Karlova Ves. Jeho otec byl (podle tehdejší terminologie) "mistr ovčák - vrchnostenský sluha ovčácký" na panství Fürstenbergů na zámku Nižbor. Měl tři bratry a jednoho polorodého bratra. V době dospívání se postupně měnil charakter obce Nižbor (tehdy Nová huť) a řada mladých lidí odcházela do rozvíjejícího se Kladna a do Prahy. František Adolf Hering většinu aktivního života prožil v Praze, a cítil se především Smíchovákem. Pohyboval se v kruzích vzdělanců a měl dobré vztahy s rodinou barona Ringhoffera, jehož podnik na výrobu vagonů patřil tehdy k největším podnikům na Smíchově. Přátelil se s cestovatelem Josefem Kořenským, znal se i s Vojtou Náprstkem. V roce 1896 vydal F.A.Hering vlastním nákladem cestopisnou knížku "Cestovní upomínky z Ameriky" v tehdy významném vydavatelství J.Otto. Autor v knize píše o tom, jak se sedm v knize nejmenovaných Smíchovanů (mladý p. baron Frant. R., dva synové továrníka p. R., inženýři pp. E., B., H. a autor) vydalo na poznávací cestu po Americe u příležitosti Světové výstavy v Chicagu. Výstava byla pořádána v souvislosti s 500. výročím objevení Ameriky Krištofem Kolumbem (proto se jí také trochu lámaně říkalo Kolumbická výstava). Na cestu vyrazili 30. dubna 1893 a projeli několik velkých amerických měst, navštívili několik zajímavých přírodních památek (např. Niagarské vodopády) a prohlédli si některé významné americké podniky. Z textu knížky, která byla zpracována spíše jako podklad k veřejným přednáškám, je zřejmé, že cesta byla dobře připravena a organizována. Výprava se vrátila do Prahy 23. června téhož roku, přičemž je na nádraží vítal i Vojta Náprstek, který jejich cestu sledoval. V Americe se setkávali i s krajany, navštívili různé významné podniky a instituce, čímž získali mnoho informací o životě v Americe. Autor je velmi pečlivě shromáždil a uvedl v této knížce, která v tehdejší době měla zcela jistě významnou informační hodnotu. Dnes už je to spíše zajímavý závan z tehdejších časů. Kniha je i v digitalizované podobě uložena v Národní knihovně, což bývá u soukromých tisků málo obvyklé... Profesně se prezentoval především jako dopravní technik, zemřel v Praze dne 30. srpna 1910 ve věku padesáti sedmi let.

Zdroj: Wikipedie,  http://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Adolf_Hering

Doporučujeme obrátit se ještě na Knihovna Národního technické muzea http://www.ntm.cz/archiv-knihovna/knihovna-ntm   nebo na Národní archiv ČR http://www.nacr.cz/  , příp. na Archiv hl. města Prahy http://www.ahmp.cz/ .

Pro zajímavost uvádíme i odkaz na článek v Národní politice, který informuje o předání vyznamenání F.A.Heringovi.

Článek v Národní digitální knihovně v systému Kramerius, na www.nkp.cz, http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/29488883. Článek s názvem Vyznamenán  záslužným křížem: " Panu Frant. Heringovi, řediteli továrny barona Ringhoffera, udělil císař za osvědčené a vzorné působení rytířský řád Františka Josefa, který mu byl v úterý dopoledně policejním ředitelem p. Stejskalem připevněn na prsa v témž sále v továrně bar. Ringhoffera, v němž p. Hering před 22 roky nastoupil úřednickou svojí činnost..."