Francie

Text dotazu

Dobrý den, asi to sem úplně nepatří, ale chtěla bych se zeptat, co přesně znamená, že je Francie pluralitní republika prezidentského typu s dvoukomorovým parlamentem, není mi jasný význam, děkuji a přeji hezký den :)

Odpověď

Dobrý den,

za pomoci odborné literatury se Vám pokusíme vysvětlit jednotlivé termíny Vámi uvedeného spojení "pluralitní republika prezidentského tipu s dvoukomorovým  parlamentem":

pluralitní:

Model pluralistické společnosti je vybudován na konkurenci mnoha konkurujících skupin. Pluralistický model má za cíl co nejvíce obyvatel získat na „hřiště“ k projevu jejich osobnosti. Pluralistický stát uplatňuje taktéž mnohost národních, ekonomických i světonázorových faktorů jako konstitutivních elementů v politickém procesu. Mají pak možnost být vzaty v potaz. Tato soutěž umožňuje vyloučit skutečnost, že se prosadí pouze zájmy národností, konfesní aj.

(zdroj: KLÍMA, Karel. Teorie veřejné moci (vládnutí). Praha: ASPI, 2003. 311 s. ISBN 80-86395-78-2. (str.  31)

"pluralitní demokracie: demokracie založená na konkurenci velkého množství jasně definovaných skupin hájících partikulární zájmy a oddělených od státu"

(zdroj: CABADA, Ladislav a kol. Úvod do studia politické vědy. 1. vyd. Praha: Eurolex Bohemia, 2002. 445 s. Politologie. ISBN 80-86432-41-6. (str. 305)

republika:

"její představitelé jsou voleni na základě ústavy, jsou rozlišeny tři složky moci - parlamentní, výkonná a soudní"

(zdroj: ZUBÍKOVÁ, Zdeňka a DRÁBOVÁ, Renáta. Společenské vědy v kostce: pro střední školy. 1. vyd. Havlíčkův Brod: Fragment, 2007. 188 s. V kostce. ISBN 978-80-253-0190-6. (str. 49)

Francie je ve skutečnosti klasickým příkladem poloprezidentského politického systému:

"poloprezidentský (semiprezidentský) systém - je spojen pouze s republikou, prezident je volen přímo, má větší pravomoce než v parlamentním systému, především pokud jde o tvorbu a kontrolu vlády, na které se spolupodílí i parlament, dochází к vnitřnímu rozštěpení výkonné moci mezi přímo voleného prezidenta (s legitimitou odvozenou od voličů) a vládou odvozující svou legitimitu od zákonodárného sboru - prezidiální Parlamentarismus (Francie, Polsko, Finsko), parlamentní prezidencialismus (Rusko - vychýlení к prezidentskému modelu)"

(zdroj: ZUBÍKOVÁ, Zdeňka a DRÁBOVÁ, Renáta. Společenské vědy v kostce: pro střední školy. 1. vyd. Havlíčkův Brod: Fragment, 2007. 188 s. V kostce. ISBN 978-80-253-0190-6. (str. 49)

"Pro poloprezidentský režim jsou charakteristické specifické vztahy mezi mocí zákonodárnou a výkonnou. Prezident jmenuje premiéra a ministry, ale vláda jako celek nese politickou odpovědnost vůči parlamentu. Parlamentu však není odpovědný sám prezident, který je oprávněn zastupitelský orgán rozpustit. Vláda má na chod parlamentu výjimečně velký vliv a je v legislativním procesu značně zvýhodněna, protože vládní návrhy zákonů mají přednost. Proces tvorby práva je rozdělen na oblast zákonodárnou, svěřenou parlamentu, a oblast reglementační, odevzdanou vládě. Toto řešení je v křiklavém rozporu jak s parlamentním, tak i prezidentským režimem.

V rekapitulaci je tedy možné vyčlenit tři základní vlastnosti poloprezidentského režimu:

-dělba moci je zde provedena v duchu výrazné převahy moci výkonné nad mocí zákonodárnou, -hlava státu hraje důležitou politickou roli a účastní se výkonu moci,

- existují dva aktivní subjekty exekutivy: prezident a vláda v čele s premiérem"

(zdroj: CABADA, Ladislav a kol. Úvod do studia politické vědy. 1. vyd. Praha: Eurolex Bohemia, 2002. 445 s. Politologie. ISBN 80-86432-41-6. (str. 210 - 211)

dvoukomorový parlament:

Francouzský parlament je dvoukomorový, tvoří jej Národní shromáždění (dolní komora) a Senát (horní komora).

Národní shromáždění (Assemblée nationale)m á 577 poslanců, zvolených v rámci dvoukolového většinového volebního systému na dobu pěti let. Senát  - horní komora francouzského parlamentu čítá dnes celkem 321senátorů (oficiálně jich bylo delší dobu 322, ale jeden mandát nebyl obsazen od roku 1980 poté, co území Francouzské pobřeží Afárů a ísů získalo nezávislost; dnes Republika Džibutti). Senátoři jsou voleni nepřímo převážně v departementech, z toho přibližně v polovině departmentů na základě proporčního systému, v ostatních většinovým systémem. Senátoři se volí po třetinách na dobu devíti let."

(zdroj: PEROTTINO, Michel. Francouzský politický systém. Vyd. 1. Praha: Slon, 2005. 335 s. Politické systémy; sv. 3. ISBN 80-86429-48-2. )

Pokud byste si chtěla o francouzském politickém systému přečíst více, doporučujeme následující knihy:

* PEROTTINO, Michel. Francouzský politický systém. Vyd. 1. Praha: Slon, 2005. 335 s. Politické systémy; sv. 3. ISBN 80-86429-48-2.

* LUPTÁK, Milan a PÁNA, Lubomír. Politické systémy v zemích Evropy: Francouzská republika, Spojené království Velké Británie a Severního Irska. 1. vyd. České Budějovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, 2007. 108 s. Vysokoškolská učebnice. ISBN 978-80-86708-50-8.

* NOVÁK, Miroslav, ed. a BRUNCLÍK, Miloš, ed. Postavení hlavy státu v parlamentních a poloprezidentských režimech - Česká republika v komparativní perspektivě. 1. vyd. Praha: Dokořán, 2008. 399 s. Bod. ISBN 978-80-7363-179-6.

* KYSELA, Jan. Dvoukomorové systémy: teorie, historie a srovnání dvoukomorových parlamentů. 1. vyd. Praha: Eurolex Bohemia, 2004. 630 s. ISBN 80-86432-89-0.

* DVOŘÁKOVÁ, Vladimíra a kol. Komparace politických systémů. Základní modely demokratických systémů. Vyd. 1. V Praze: Oeconomica, 2008. 255 s. ISBN 978-80-245-1357-7.

Pro rychlou orientaci v politickém systému Francie:

* http://balcar.wz.cz/vsfs/politicky_system_francie-short.pdf

* https://is.muni.cz/th/237879/fss_m/Petr_Jensovsky__237879_-_Magisterska_prace.pdf

* http://theses.cz/id/w0bq4a/00120785-203562050.pdf

* https://cs.wikipedia.org/wiki/Politick%C3%BD_syst%C3%A9m_Francie

* http://www.wikiwand.com/cs/Politick%C3%BD_syst%C3%A9m_Francie

* https://cs.wikipedia.org/wiki/Bikameralismus

* https://cs.wikipedia.org/wiki/Sen%C3%A1t_(Francie)