fotosynteza

Text dotazu

Dobrý večer, měla bych pár dotazů kterých se neumím bohužel nikde dohledat.
Do jaké hloubky podle vás funguje fotosyntéza? Je možná i u dna? Pokud ano, je to možné i u sledovaných rybníků (CHKO Poodří)? Předem mockrát děkuji za odpověd, na shledanou.

Odpověď

Dobrý den,

domníváme, že odpovědi na Vaše dotazy týkající se fotosyntézy ve vodě a vlivu hloubky na ni, můžete získat v článku volně dostupném na adrese http://hgf10.vsb.cz/546/Ekologicke%20aspekty/leniticky_system/svetlo.htm. Zde se můžete dočíst právě o světle na vodních plochách a jeho intenzitě v hloubkách a s tím související možnosti fotosyntézy.

Protože však nejsme odborníci na biologické vědy a tedy ani fotosyntézu, nemůžeme Vám odpověď na dotaz, do jaké hloubky podle našeho mínění funguje fotosyntéza, toto opravdu není v našich možnostech.

Pro lepší orientaci v této tematice Vám doporučujeme nastudovat odborné publikace (příklady některých z nich uvedené níže) či dotaz konzultovat s odborníky (kontakty taktéž uvedeny).

Literatura doporučená ke studiu:

* KAPLANOVÁ, Marie, NAUŠ, Jan a VACEK, Karel. Fyzikální základy fotosyntézy: určeno pro posl. fak. matematicko-fyz. a přírodověd. 2., přeprac. vyd. Praha: SPN, 1987. 189 s. Vysokoškolské skripta Univerzita Karlova v Praze.

* DVOŘÁKOVÁ, M. Interakce vlivů na fotosyntetickou aktivitu fytoplanktonu a její uplatnění v simulačních modelech. Praha: s.n., 1985. 184 s.

* ZIMA, Miroslav. Vplyv koncentrácie živín a stavu vody v pletivách na fotosyntézu a produkčný proces. Nitra: [s.n.], 1976. 184 s.

* ŠESTÁK, Zdeněk. Fyziologie rostlin speciální = Fotosynthesa. Praha: Univerzita Karlova, 1974. 155 s.

S dotazem můžete kontaktovat Knihovnu Antonína Švehly, která se zabývá tematikou zemědělství a biologickými vědami (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/zemedelska-a-potravinarska-knihovna-ustav-zemedelskych-a-potravinarskych-informaci/) - knihovna je taktéž zapojena do služby Ptejte se knihovny.

Ohledně sledování fotosyntézy u rybníků CHKO Poodří Vám doporučujeme kontaktovat spíše Správu CHKO Poodří a Krajské středisko Ostrava (http://poodri.ochranaprirody.cz/).