fotografická paměť

Text dotazu

kolik procent lidí na světě má eidetickou a kolik fotografickou, paměť?

Odpověď

Dobrý den,

eidetická paměť je jiný název pro fotografickou paměť.

"Eidetická paměť

V oblasti "psychologie paměti" se setkáváme i s termínem eidetická paměť. Co se jím rozumí?

Termín "eidetic" pochází z řečtiny, kde nacházíme slovo "eidos" - to znamená "tvorba". Eidetickou paměti se tak rozumí určitý druh senzorické paměti, která je v daném případě zaměřena na tvorbu obrazů. U dětí se např. zjistilo, že některé z nich jsou po nahlédnutí určitého obrazu s to podržet tento obraz po dobu třicet sekund v plné zřetelnosti a odečítat z takto viděného obrazu detaily. Děti s touto schopností nazýváme eidetiky. Tato eidetická paměť je též zvaná fotografická paměť. Je možné, že něco obdobného existuje i pro zapamatování si akustických podnětů, např. hudebních skladeb - viz nepředstavitelně obsáhlou hudební paměť u Mozarta, ale i Bedřicha Smetany atp., kteří byli schopni zapamatovat si celou dlouhou orchestrální skladbu a po jednom jejím slyšení ji reprodukovat s přesným rozpisem not pro všechny nástroje. Přestože je pravdou, že i dospělí lidé mohou mít mimořádnou schopnost zapamatovat si nejen celkový obraz, ale i detaily, není jisté, zda eidetická paměť i u dospělých lidí existuje."

 Vzhledem k poslední větě v citovaném odstavci tedy nelze určit počet lidí, kteří mají tuto paměť.

Zdroj: PREISS, Marek a KŘIVOHLAVÝ, Jaro. Trénování paměti a poznávacích schopností. Vyd. 1. Praha: Grada, 2009. 205 s. Psychologie pro každého. s. 39.

Další doporučené odkazy a knihy k tématu:

* http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/fotograficka-pamet

*http://books.google.cz/books?id=ncFaAgAAQBAJ&pg=PA49&dq=eidetick%C3%A1+pam%C4%9B%C5%A5&hl=cs&sa=X&ei=YkJXVNPnFc3laqDQgOgM&redir_esc=y#v=onepage&q=eidetick%C3%A1%20pam%C4%9B%C5%A5&f=false

*PREISS, Marek a KŘIVOHLAVÝ, Jaro. Trénování paměti a poznávacích schopností. Vyd. 1. Praha: Grada, 2009. 205 s. Psychologie pro každého. ISBN 978-80-247-2738-7.