Formální zpracování rešerše

Text dotazu

Zajímalo by mě, zda vámi zpracované rešerše mají formální úpravu na základě normy ČSN 01 0198. Formální úprava rešerší a ČSN 01 0191. Formální úprava jednorázových bibliografických soupisů. Děkuji

Odpověď

Rešerše zpracovávané naším oddělenim referenčích služeb se po formální stránce těchto norem přidržovaly v době jejich platnosti jen částečně. Vzhledem k tomu, že u těchto rešerší se nikdy nepředpokládalo a nepředpokládá, že budou publikovány (jsou určeny pro osobní potřebu objednavatele), byly vybrány pouze ty položky, které jsou nezbytné z hlediska zpracování a dalšího použití. Uživatel dostává informaci, ze kterých zdrojů byla rešerše zpracována, všechny ostatní informace vlastně vyplňuje sám při objednávání (téma, jazyky, druh dokumentu, časové období...).
V naší knihovně jsou evidovány a uchovávány - viz databáze RES na našich stránkách http://sigma.nkp.cz/F - jen tzv. klasické rešerše (zpracované z tištěných pramenů, klasických lístkových katalogů a kartoték), tedy ty, u kterých je vyhledání záznamů náročné. Ke každé rešerši je vypracován tzv. titulní list, kde jsou uvedeny důležité údaje - název rešerše, příp. klíčová slova, evidenční číslo, typ rešerše, časové období, druhy dokumentů, jazyky, počet záznamů, datum zpracování, zpracovatel, přehled použitých zdrojů - pro případné další využití.
Pro úplnost dodáváme, že obě normy jsou již neplatné - viz informace Českého normalizačního institutu - http://www.cni.cz