fondy NK ČR

Text dotazu

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, koľko kusov máte z každej knihy? Presnejšie, či ak je kniha vypožičaná (mimo budovu knižnice - niekto ju má doma), tak či je aj jeden kus v študovni - k dispozícii pre prezenčné štúdium? Ďakujem!

Odpověď

Dobrý den, záleží v zásadě na tom, o jakou publikaci jde. Národní knihovna má několik typů fondů a u některých z nich vedle absenčních exemplářů existují i prezenční, u některý nikoli. Často také jsou jen prezenční exempláře.
Až na výjimky, dané např. ztrátou publikace, nedodání povinného výtisku apod., platí.
1. NK dostává dva povinné výtisky z české produkce (před r. 1989 i ze slovenské). Oba tyto exempláře jsou určeny pouze k prezenčnímu studiu. Kromě toho se navíc v některých případech kupují exempláře k absenční výpůjčce.
Tedy u publikací české provenience by měl vždy být k dispozici prezenční exemplář a někdy také absenční.
2. Jinak je tomu u zahraničních publikací, které má NK často jen v jednom exempláři (u žádanějších nebo důležitějších titulů i více, ale není to pravidlem). Tyto publikace lze zčásti půjčovat absenčně, zčásti jsou pouze k prezenčnímu studiu (o tom rozhoduje stáří, hodnota publikace; popř. její zařazení do fondu některé studovny).

Informace o exemplářích k absenční výpůjčce a prezenční najdete v bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/F/), absenční výpůjčka je možná, když je u exempláře uveden údaj "30 dní".
V bázi NKC jsou uvedeny všechny dokumenty po r. 1995 plus všechny dokumenty k absenční výpůjčce. Zbylý fond tu není uveden v úplnosti (převádění do el.
katalogu stále probíhá). Pokud tedy prezenční exemplář, zejména u českých dokumentů, v bázi NKC nenajdete, je třeba se podívat ještě do naskenovaných katalogů Katif (http://katif.nkp.cz/).

Odbornou klasifikaci fondů NK najdete zde: http://konspekt.nkp.cz/.