firma Winkler František

Text dotazu

Dobrý den,
prosím, kde bych mohla sehnat info o firmě Winkler František, Bystřice pod Hostýnem (skříňový nábytek a stavební práce) tato firma existovala ještě v 50. letech 20.stol. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
"Pramennými materiály byly, až na výjimky, dokumenty uchované v archívu s.p.
TON,...", takto píše v úvodu své knihy autorka ŠIMONÍKOVÁ, Jaromíra. Nábytek z Bystřice pod Hostýnem. Bystřice pod Hostýnem: TON, [1992]. Domníváme se, že by nějaké materiály mohly být právě v tomto archivu http://www.ton.cz/.
(Obsáhlá monografie o Bystřici pod Hostýnem se o firmě, kterou hledáte, bohužel nezmiňuje, viz DOLÁKOVÁ, Marie, HOSÁK, Ladislav. Dějiny města Bystřice pod Hostýnem. Brno: Blok, 1980.)

Historii dřevařské firmy Thonet a Ton je zpracována v práci, viz odkaz http://is.muni.cz/th/79792/pedf_m/Text_prace.txt. Je v ní zmiňována i firma na skříňový nábytek Františka Winklera v Bystřici pod Hostýnem. Práce obsahuje bohatý seznam použitých zdrojů, sledovala ale hlavně historii firmy na ohýbaný nábytek Thonet. Je možné, že některé prameny lze použít i pro bádání o Vámi sledované firmě.
Zdá se, že podnik Fr. Winklera byl nejspíš začleněn do firmy Thonet ve 2.etapě znárodnění.
 "V letech 1946 až 1948 však komunisté vyvolali tzv. zápas o konfiskáty, zmanipulovali revoluční
   odborové hnutí a mnohé pracovní kolektivy v závodech, které hrozily stávkou, budou-li tyto
   majetky navráceny původním majitelům. V dubnu 1947 bylo v Národní frontě rozhodnuto o
   přičlenění konfiskátů  k národním podnikům. Pouze ty, o které nebude zájem, mohou být
   nabídnuty i např. soukromým podnikatelům.
   Firmy, které byly napojeny do národního podniku THONET, závody na ohýbaný nábytek během druhé
   etapy znárodnění:
   Geryk František,Holešov (skříňový nábytek)

   Winkler František, Bystřice pod Hostýnem (skříňový nábytek a stavební
práce)

   Záhronovský Alois, Luhačovice (skříňový nábytek) ..."
Odkaz na firmu František Winkler, ale s jiným zaměřením, je i s kontakty na http://www.firmy.cz/detail/242838-frantisek-winkler-bystrice-pod-hostynem.ht
ml. Mohlo by se jednat o potomky (nebo ale také jen o shodu jmen) majitelů Vámi hledané firmy; informace by v tom případě mohly být v rodinném archivu.