Filozofie

Text dotazu

Co je filozofie nebo předmět filozofie u těchto autorů: PLATON, ARISTOTELES, DESCARTES, KANT, HEGEL, ANZENBACHER.
Co je mýtus a překonání mýtu u THALETA.

Odpověď

Dobrý den, odpovídáme na vaše dva dotazy týkající se filosofie.

1. Jak asi víte, Arno Anzenbacher je autorem Úvodu do filosofie, v něm hned v úvodních kapitolách najdete přehledně uvedená vymezení filosofie od jednotlivých autorů, na které se ptáte, a dále také autorovo vlastní rozdělení filosofie.

Pramen:
Úvod do filosofie / Arno Anzenbacher ; [z německého originálu ... přeložil Karel Šprunk]. -- Vyd. 2., přeprac., V Portále 1.. -- Praha : Portál, 2004.
-- 377 s. : il., portréty ; 21 cm

2. Pokud jde o mýtus a počátky vědy u Thaleta a dalších předsokratovských myslitelů, o otázce přehledně pojednává Z. Kratochvíl v knížce Od mýtu k logu, popř. lze využít i další uvedené publikace.

Od mýtu k logu / Jan Bouzek, Zdeněk Kratochvíl. -- Praha : Herrmann, 1994. -- 175 s. : obr. ; 17 cm

Mýtus, filosofie, věda : (filosofie mezi Homérem a Descartem). I. a II. / Zdeněk Kratochvíl. -- 2., nezm. vyd.. -- Praha : Hrnčířství a nakladatelství Michal Jůza & Eva Jůzová, 1996. -- 314 s. ; 23 cm + plakát (1 l. ; 44 x 59 cm)

Nástin dějin evropského myšlení : od Thaléta k Rousseauovi / Ivo Tretera. -- 5. vyd.. -- V Praze ; a Litomyšli : Paseka, 2006. -- 374 s. ; 22 cm

Malé dějiny filosofie / Hans Joachim Störig ; [z německého originálu ... přeložili Miroslav Petříček, Petr Rezek a Karel Šprunk]. -- Vyd 8., V KNA 2.. -- Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 2007, c2000. -- 653 s. : il., faksim. ; 21 cm.