filosofie

Text dotazu

Co je filosofie? Jaký je rozdíl mezi mytickým a filosofickým způsobem vztahování se ke světu?

Odpověď

Dobrý den,

-filosofie, řecky láska k moudrosti (filos=milující, sofia=moudrost) je snaha člověka, která je mu bytostně vlastní, o určitý přemýšlivý výklad světa i sebe sama, o vlastní utváření své podstaty a spojitosti se světem.

Člověk se biologicky vyznačuje omezeností svých přirozených instinktů. Odtud pramení nutnost nahradit způsoby chování, které jsou jinak živočichům vrozeny, rozumovým učením, na druhé straně  však též svobodu sebeurčení.

Na internetovém odkazu  http://cs.wikipedia.org/wiki/Filosofie naleznete vývojové etapy i kategorie filosofie, použitou a doporučenou literaturu.

Pojem mýtus pochází z řečtiny (mythos=řeč,vyprávění, příběh). Jedná se o původně tradiční náboženské vyprávění, které poskytuje celkový obraz a orientaci ve světě, případně i vzor, jímž se pak řídí lidské jednání.

V tradičních společnostech doprovází a vykládá rituály (bohoslužbu), zdůvodňuje instituce, předpisy a zákazy, dovoluje návrat ke zdroji. Jakkoli je filosofie od počátku vůči mýtům kritická, mnozí filosofové od Platóna po Nietzscheho užívají mýtů či obrazů k výkladů tajemství - také proto, že mýtus je daleko působivější a lépe se pamatuje než suchá argumentace.

Řecké mythos původně znamená řeč a vyprávění, zejména o dávné minulosti. Tradiční vyprávění, která se často zpívala nebo recitovala při velkých slavnostech a tvořila společný majetek nějakého kmene nebo skupiny, známe téměř ze všech starých kultur. Jejich tématem byl často počátek světa, založení města, původ nějakých slavností nebo institucí, ne ovšem s historickým nebo vědeckým záměrem, ale jako potvrzení společné a pro všechny závazné zkušenosti, která má význam pro současný život. Podle M. Eliada bylo slavnostní připomínání počátků součástí každoroční obnovy společenství, které se tak snažilo zbavit nánosu viny a nezdarů, které přinesl minulý rok, a vrátit se tak k původní čistotě tak, jako se každoročně obnovuje příroda. Podle R. A. Rapaporta mýtus původně doprovázel společný rituál a teprve později se od něho oddělil, takže se mohl vyprávět i mimo slavnost a nakonec zapsat.

Zdroj :Filosofický slovník. Praha . Knižní klub, 2009 J.Sokol :Slovník filosofických pojmů.Praha . J.Sokol, 2007