filmové titulky

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké je pravidlo na to, jak jdou po sobě závěrečné titulky u filmu. Jestli je tam první režisér nebo herec, který hrál hlavní postavu a tak dále. A také jajé všechny věci se tam bjevují a ty všechny jak jdou po sobě (např. režisér, střih, kamera,...).

Odpověď

Dobrý den, nenalezli jsme informaci o tom, že by existovalo obecně platné pravidlo pro pořadí závěrečných filmových titulků. Většinou platí, že závěrečné titulky by měly obsahovat jmenný seznam všech tvůrců, kteří se na filmu podíleli, seřazený zhruba podle důležitosti. Na prvním místě bývají většinou herci, následuje režie, střih, scénář, dramaturgie atd., různí odborní poradci, hudba, zvláštní poděkování, sponzoři...na závěr copyrigh. Při práci se smluvně zajištěnými herci může být ve smlouvě určeno, kde v sekvenci titulků mají být jejich jména uvedena. Podobné požadavky ohledně uvedení jména může mít i některý z producentů, který filmu poskytl prostředky. Nebývají obvykle uvedeni komparsisté v hromadných scénách.

Úvodní titulky, které se postupně zobrazují a zase mizejí na začátku filmu se obvykle uvádějí (zhruba) v tomto pořadí: název studia nebo produkční společnosti, někdy producent, hlavní název, herci v hlavních rolích, obsazení, hudba, hudební poradce, kostýmy a masky, scénografie, hlavní kamera, střih, hlavní producent(i), producent(i), scénář, režie.

Použité zdroje:
* BERNARD, Jan; FRÝDOVÁ, Pavla. Malý labyrint filmu. Praha: Albatros, 1988. 507 s.
* LONG, Ben; SCHENK, Sonja. Velká kniha digitálního videa. Brno: CP Books, 2005. 478 s. ISBN 80-251-0580-6.
* Wikipedia - http://cs.wikipedia.org/wiki/Titulky .