Filipojakubská noc

Text dotazu

Jak to, že filipojakubská noc (pálení čarodějnic, pověry o magické moci bylin natrhaných té noci atp.) se slaví v noci z 30.4. na 1.5., když sv. Filipa a Jakuba je podle církevního kalendáře až 3.5.? Měli dříve tito dva svatí svátek o dva dny dříve? Nebo se to vztahuje k jinému kalendáři? Kdy se co posunulo a proč? Díky za odpověď - nevím teď, kdy mám letět. ;-)

Odpověď

Dobry den,

Filip ma svatek 26.5., pripadne spolecny s apostolem Jakubem 3.5. Puvodne vsak byval svatek Filipa a Jakuba 1. kvetna, predchazejici noc se nazyvala filipojakubska a pripisovala se ji carodejna moc.
BAUER, Jan Velka kniha o jmenech. Praha: Regia, 2003.

V knize RAMES, Vaclav Po kom se jmenujeme?: encyklopedie krestnich jmen. Praha: Libri, 2000. se dovidame, ze oba dnesni svetci jsou uctivani po celem svete, ale v mnoha terminech - u obou apostolu je to vsak mimo jine 1.kvetna. Okolo Filipovy postavy vznikly casem ruzne zvyky. V predvecer jeho svatku, kteremu se rika filipska noc, si lze i ledacos nepristojneho dovolit. Samotny den sv. Filipa povazuji predevsim zemedelci za den predpovedi pocasi.
V predvecer prvniho maje se po staleti slavila, predevsim v nemeckych krajich, Valpurzina noc. Byl to den carodejnic a jim podobnych nestvur, ktere se teto noci sletaly na carodejne hore Brocken. V nasich zemich pro zmenu teto noci carodejnice palili a na mnoha mistech horivaji tyto ocistne ohne dodnes.
Podle stareho ceskeho kalendare v 19. a jeste na pocatku 20. stoleti slavili Filipove a Jakubove svuj svatek prave 1.kvetna.
Letet byste mela s ostatnimi carodejnicemi 30.dubna, nebojte se, mame jeste dost casu.