fénické sklo

Text dotazu

Dobrý den, hledám podrobnější literaturu k problematice fénického skla.
Můžete mi pomoci?

Odpověď

Dobrý den,

publikaci, která by se zabývala výhradně fénickým sklem, jsme dle dostupných katalogů nenalezli (katalog NK ČR, Souborný katalog NK ČR, Česká národní bibliografie).
Doporučujeme Vám projít následující literaturu, která pojednává o starověké kultuře, kultuře a národě Féničanů či historii skla:
VÁVRA, Jaroslav. Pět tisíc let sklářského díla : Čtení z dějin skla. Praha: Orbis, 1953. 201, [5], 32 s. : 160 s.

PHILLIPS, Phoebe. The Encyclopedia of Glass. New York : Crown Publ., 1981. 320 s.

ČERNÝ, K. Příspěvky k dějinám skla a keramiky : [Sborník]. 2. [sv.] . Praha : Národní technické muzeum, 1973. 150, [7] s.

Sklo bez hranic : [sborník příspěvků ze semináře : Sušice, 7.-8. října 1999]. Sušice : Muzeum Šumavy, 1999. 35 s.

MOSCATI, Sabatino. L'épopée des Phéniciens. Paris : Fayard, 1971. 370 s.

MOSCATI, Sabatino. Foiničané. Praha : Orbis, 1975. 238, [2] s.

Krátké příspěvky, většinou pouze na několik řádků, jsou také v Ottově slovníku naučném:
Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. Praha : J. Otto, 1888-1909. 28 sv.

V 9. díle pod heslem Foinikie je následující:..."Sklářství, z Egypta přinesené, vzkvétalo nejvíce v Sidónu, barvení nachem, původem babylonské, zahostilo se v Tyru."

V 23. díle pod heslem sklářství:...Zajisté však zmocnili se sklářství velmi záhy Foinikové, kteří ve starověku a téměř výhradně ovládali obchod se sklem a surovinami tehdy potřebnými. Nejvyhlášenějšími byly výrobky sidónské, zvláště v době římských císařů. "