Federální shromáždění

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás, potřeboval bych získat odpověď na jednu historickou kompetenci ohledně Federálního shromáždění, které fungovalo za Československa. Vím, že měl zákonodárné pravomoce a vzešel z ústavy z roku 1968 o československé federaci. Jen nevím, zda je o něm možné tvrdit, že byl i zastupitelským orgánem. Nikde jsem to nenašel. Můžete mi odpovědět, popř. odkázat na někoho jiného, kdo by tuto otázku dokázal odpovědět? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, přímo v Ústavním zákonu o československé federaci (Zákon č. 143/1968 Sb.) je v článku 2/(2) uvedeno: "Státní moc vykonává pracující lid svými zastupitelskými sbory, jimiž jsou: Federální shromáždění, Česká národní rada, Slovenská národní rada a národní výbory."

Zákon je v elektronické podobě dostupný na internetu:
http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sbirka/1968/sb41-68.pdf .

Fedrální shromáždění je podobně popsáno také ve Slovníku k politickým dějinám Československa: "Federální shromáždění - vrcholný zastupitelský a zákonodárný sbor a nejvyšší orgán státní moci čs. federace 1969-92..."

Zdroj: TOMEŠ, Josef. Slovník k politickým dějinám Československa 1918-1992. Praha: Jiří Budka, 1994. Str. 57. ISBN 80-901549-2-1.

Pokud byste potřeboval podrobnější informace, doporučovali bychom obrátit se na Parlamentní knihovnu (http://www.psp.cz/kps/knih/).