Fantasy

Text dotazu

Dobrý den, chodím do 4. třídy. Prosila bych Vás o vysvětlení pojmu fantasy, a to srozumitelnou formou. Děkuji

Odpověď

Pěkné ráno,

definici pojmu fantasy jsem převzala z encyklopedie Wikipedie - cituji:

"Fantasy je umělecký žánr, používaný předěvším v literatuře a filmu, ale i ve výtvarném umění, založený především na užití magie či jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové, démoni). V anglosaském světě je však fantasy označení pro jakékoliv dílo fantastického žánru, které není science fiction. Žánr je stejně jako příbuzné žánry science fiction a horror definován především rekvizitami a prostředím, kam je dílo situováno.
Svět (nazývaný často „druhotný svět“), ve kterém se příběh odehrává je většinou nezávislý na našem, v některých případech je s naším nějak spojený (Letopisy Narnie) či se děj odehrává přímo v našem nějak pozměněném světě (žánr alternativní historie a současné fantasy).
Původ fantasy lze spatřovat především v mýtech, pohádkách, středověkých legendách a rytířských eposech. Vznik klasického fantasy lze však spatřovat až v druhé polovině 19. století u autorů jako George MacDonald a lord Dunsany, masivnější nástup přišel s díly J.R.R. Tolkiena a R. E. Howarda v první polovině 20. století."

Použité zdroje

Wikipedie : Otevřená encyklopedie [online]. [2009] , 5. 7. 2009 [cit. 2009-07-17]. Dostupný z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Fantasy>.