Fantasy

Text dotazu

Dobrý den, prosila bych o
vysvětlení pojmu fantasy. Jak se to slovo, prosím, čte?

Odpověď

Dobrý den,

fantasy le literární žánr a je společně se sci-fi zahrnován pod termín Speculative fiction= spekulativní fantastická próza. Fantasy využívá prvky citovosti a pohádkovosti, zaměřuje se na minulost a soustřeďuje se na magii, mystiku a mytologii (narozdíl od sci-fi, které se většinou odehrává v budoucnosti s motivy techniky a vědeckého pokroku).

Postavy fantasy jsou většinou archetypální a vytváří ustálenou sestavu rolí: k dominantnímu hrdinovi se pojí postava jeho druha, mistra (učitel, zprostředkovatel moudra a magie), protivníka a fantastického stvoření.

Fantasy často vstupuje do jiné dimenze, mezi časté příklady patří: vytvoření imaginárního světa, vytvoření paralelního světa s naším a vstup do historie našeho světa. Stěžejní je motiv cesty, která představuje dobrodružství i úkol, je vyjádřením životní pouti a prostředkem k utváření hrdinova postoje ke světu.

Existují 3 základní druhy fantasy:

1) epická fantasy - několik dějových linií, předobraz ve středovéké legendě a mezi její specifika patří družina hrdinů (podle krále Artuše a rytířů kulatého stolu).

2) hrdinká fantasy - vychází z hrdindkého mýtu

2) science fantasy - stojí na rozhraní fantasy a sci-fi, spojuje fantasy s vědeckými prvky.

Existují i další druhy, např. dark fantasy s prvky hororu. Mezi klasického autora fantasy patří např. J.R.R. Tolkien, autor známého Pána prstenů.

Slovo fantasy se čte "fentezy".

Použitá literatura:

* MOCNÁ, Dagmar; PETERKA, Josef a kol. Encyklopedie literárních žánrů. 1. vyd.. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2004. 699 s. ISBN 80-7185-669-X

* Universum : všeobecná encyklopedie. Vyd. 1.. Praha : Odeon, 2000-2001. 10 sv. ISBN 80-207-1060-4 (soubor : váz.)

* Všeobecná encyklopedie ve čtyřech svazcích. Vyd. 1.. Praha : Nakladatelský dům OP, 1996-. 4 sv. ISBN 80-85841-17-7 (soubor : váz.).