faktory nezaměstnanosti

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně mé
diplomové práce, kterou budu psát na téma Analýza faktorů determinujících
vývoj nezaměstnanosti v ČR se zaměřením na okres Děčín. Prosím Vás o radu
ohledně zahraniční literatury na toto téma, ze které bych mohla do své práce
čerpat. Ze zahraničních zdrojů mám prozatím pouze knihu Economics od
Samuelsona a Nordhause. Předem velice děkuji za Vaši laskavou odpověď a
přeji hezký zbytek dne.

Odpověď

Dobrý den,

pokud jde o zdroje Národní knihovny ČR, pro výběr literatury Vám do vyhledávacího formuláře (pole Předmět) elektronického katalogu NK ČR - báze NKC (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) doporučujeme zadat klíčová slova nezaměstnan? and česk? (znaménko"?" umožňuje zadaný výraz pravostranně rozšířit o libovolný počet znaků) a po zobrazení výsledků dotaz omezit na dokumenty v anglickém jazyce pomocí odkazu Zpřesnit nebo Filtrovat, kde si v rolovacím menu vyberte položku Kód jazyka dokumentu a vyplňte zkratku eng.

Získáte tak dokumenty v angličtině, které se v různé míře a z různých pohledů věnují problematice nezaměstnanosti v ČR.

Uvádíme několik příkladů nalezených záznamů:

* ŠTĚPÁNKOVÁ, Petra. Income maintenance policies, household characteristics and work incentives in the Czech Republic. Praha : Sociologický ústav AV ČR, 2001. 40 s. ; 29 cm. (Sociological papers ; SP 01:1). ISBN 80-85950-92-8.

* JURAJDA, Štěpán; TERRELL, Katherine. Regional unemployment and human capital in transition economies. Prague: CERGE-EI, 2007. 34 s. : il. ; 21 cm. (Working paper series, ISSN 1211-3298 ; 345). ISBN 978-80-7343-144-0 (Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium UK : brož.). ISBN 978-80-7344-133-3 (Národohospodářský stav AV ČR : brož.).

* HUITFELDT, Henrik. Unemployment and labour market transitions in the Czech Republic : evidence from microdata. Uppsala: Uppsala University, 1998. 36 s. ; 25 cm. (Working paper series / Uppsala University, Department of Economics, ISSN 0284-2904 ; 1998:5).

Informace o možnosti výpůjčky nalezených dokumentů jsou v katalogu k dispozici pod ikonou Exempláře, předpokládáme, že většina z nich bude dostupná pouze k prezenčnímu studiu do studovny. Pokud jste registrovanou uživatelkou NK ČR, můžete si prostřednictvím katalogu knihy ke studiu rovnou objednat.

Registrovaní uživatelé NK ČR s platným čtenářským průkazem mohou rovněž využívat zahraniční licencované online databáze (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3 ), a to buď z počítačů NK ČR nebo přes vzdálený přístup (http://www.nkp.cz/pages/page.php3nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104) i mimo budovu knihovny. K přihlášení do vzdáleného přístupu slouží údaje na čtenářském průkazu. Tyto online zdroje nabízejí zejména články ze zahraničních periodik, často také včetně plného textu. K Vašemu tématu by mohly být vhodné např. databáze EBSCO - Academic Search Complete a Business Source Complete, dále databáze ScienceDirect, SpringerLINK nebo Web of Knowledge.