facebook, twitter

Text dotazu

Dobrý den,
jak se správně píše v čestině název sítí facebook a twitter nebo Facebook a Twitter ?

Odpověď

Dobrý den,

na podobný dotaz jsme již v minulosti obšírněji odpovídali: http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/facebook-x-facebook/. V obou zmíněných případech je těžké jednoznačně určit správný pravopis. Je to dáno vcelku nejasnou hranici mezi vlastním a obecným jménem. Seznam všech oficiálních vlastních jmen neexistuje a lze se řídit pouze obecnými pravidly, jak daný typ jména psát. Ochranné známky (české i cizí) – mezi které řadíme i názvy obou sociálních sítí – jsou považovány za jedinečné vlastní názvy. Užití velkého/malého písmena závisí ovšem často na typu textu, kontextu atp. (viz příklady: http://prirucka.ujc.cas.cz/?ref=180&id=192). Velké písmeno by mělo vyznačovat název konkrétního, jedinečného produktu (v tomto kontextu je zcela správné, že samotní zřizovatelé webů používají v jejich českých verzích pravopis s velkým písmenem: „Vítejte na Facebooku“, „Vítejte na Twitteru“). I názvy jedinečných produktu ovšem časem, jsou-li často používány, přecházejí v názvy obecné a píšou se s malým písmenem (sýr Niva - chlebíčky s nivou apod.). Vzhledem k rozšířenosti obou těchto sítí a sklonu vnímat je spíše jako obecný komunikační nástroj než název konkrétního produktu konkrétní společnosti se zdá poněkud přirozené, že jsou stále častěji používány tvary s malým písmenem (v případě Facebooku patrně tomu napomáhá i podoba jeho loga, v němž jsou použita pouze malá písmena).

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).