F. Walter

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda nemáte nějakou zmínku o malíři F.Walterovi.

Odpověď

Dobrý den, nositelem jména F. Walter může být několik malířů. Pokud jde o malíře, který působil v Čechách, bude se jednat nejspíše o Floriána Waltera (1739 - 1810), malíře, který část svého života tvořil v Brně. Florián Walter je mimo jiné autorem například hlavního oltářního obrazu kostela v Karlově u Šilberka z roku 1794. Ve svém díle se však především věnoval miniaturám.

Dále se může jednat o malíře: Franze Waltera (1733 - 1804), miniaturistu, bratra Floriána Waltera. ; Franze Waltera (1755 - 1797), rytce a kreslíře; Fridricha Waltera (narozeného před r.1440), malíře. Lexikon malířů, ze kterého jsme čerpali, vyšel v roce 1942, může se tedy jednat i o malíře, který působil po roce 1942 či o regionálního malíře, který není v lexikonu umělců uveden. Pro dohledání konkrétního umělce tohoto jména bychom potřebovali znát další informace (např. období, ve kterém tvořil, národnost či umělecký styl jeho tvorby apod.).

Zdroje:

THIEME, U.; BACKER, F. Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart. Bd. XXXV., Waage - Wilhelmson. Leipzig : Wilhelm Engelmann, 1942.

TOMAN, P. Nový slovník československých výtvarných umělců. 2.díl. 3.značně rozšířené vyd. Praha : Rudolf Ryšavý a Tvar, 1950

Lexikon českých výtvarníků (databáze)