Existují opravdu vědmy a věštkyně, kterým se dá věřit?

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat jestli existují věštkyně, které dokáží opravdu předpovědět budoucnost, jestli je opravdu možné vidět co se stane a co bude za určitou dobu?

Odpověď

Dobrý den,

na tuto otázku nelze bohužel odpovědět. Odpověď se nenalézá v žádném fondu, záleží na osobním přesvědčení osoby, zda chce těmto vědám věřit.

Lidské bytosti už od pradávna měli potřebu poznání budoucnosti. Původně to souviselo s holým přežitím - zda bude dobrá úroda a rod přežije, či nikoliv, anebo jestli přijde válka a kdo zvítězí. Či se vdáme, nebo brzy zemřeme?

Člověk od pradávna rozvíjel nejpestřejší techniky, které by mu dovolili prozkoumat budoucnost. Nejznámější věštící techniky dnes jsou astrologie (hádání z hvězd), chiromantie (hádání z ruky), tarot (věštění z karet), obdoba hádání z karet je hádání z run, vykládání snů, atd.

Existovali lidé, kteří byli považování za velké věštce, patřili mezi ně ve zkratce antická věštkyně Pýthie z Delf, nebo Michel de Nostradame (1503-1566). A i ti se mnohdy mýlili.

Konec okultním vědám připravila doba osvícenství v 2. polovině 18. století, kdy bylo mnoho záhadných jevů vysvětlováno rozumem, technikou a chemií.

Podle doložených záznamů jak z minulosti, tak i dnes se mohou vyskytovat výjimeční lidé, kteří k věštění používají výjimečně rozvinutý šestý smysl, související s velkým darem psychologie. Zároveň na této tradici existuje mnoho podvodníků.

Jsou i případy, kdy se stává, že je věštění projevem nemoci - objevují se po těžkých prodělaných chorobách souvisejících s mozkem, nebo po některých psychických onemocněních (paranoidní psychóza, deprese, schizofrenie).

Pokud se o tuto problematiku zajímáte, můžeme Vám doporučit některé tyto knihy:

HALLER, Rosalinde. Věštění: naučte se ovládat svou intuici. Vyd. 2. V Praze: Knižní klub, 2010. 269 s. ISBN 978-80-242-2726-9.

NOVÁK, Jan A. Okno do budoucnosti: tajemné věštírny, důkazy jasnovidectví, mytická i novodobá proroctví. Vyd. 1. Frýdek-Místek: Alpress, 2012. 303 s. Knihy záhad. ISBN 978-80-7466-094-8.

ŠTIRSKÝ, Benedikt a kol. Lexikon magie a esoteriky. Vyd. 1. Praha: CZ Books, 2006. 286, [43] s. ISBN 80-86947-14-9.

VÍTEK, Tomáš, ed., STARÝ, Jiří, ed. a ANTALÍK, Dalibor, ed. Věštění a prorokování v archaických kulturách. Vyd. 1. V Praze: Herrmann & synové, 2006. 261 s. Svět archaických kultur; 1. ISBN 80-87054-04-0.

VONDRÁČEK, Vladimír a HOLUB, František. Fantastické a magické z hlediska psychiatrie. Vyd. 1. Praha: Státní zdravotnické nakladatelství, 1968. 430 s., [48] s. obr. příl.

ZILLICH, František. Tajemné vědy a jejich využití: kniha pro praktický život. 3. vyd. Brno: Schneider, 2001. 841 s. ISBN 80-7307-000-6.