Existovali obři?

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli dříve existovali obři? Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď

Pomineme li zcela jasně existujícího obra Koloděje z cimrmanovské hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Ottův slovník naučný pravi : Zprávy o obrech jsou jednak původu historického, jednak mythologického. Historický základ mají pověsti o národech výbojných, kterým v pozdější tradici přidán vzrůst obrovský a s tím spojená nehorázná síla a surovost. Tací byli na př.: Avarové (slovo obr odvozuje se od "Avar"), slovanští Veletové (ruské pověsti o obrech Volotněch) Hunové a j.

Původu mythologického jsou báje o nezkrocených silách přírodních, personifikace  mračen, skal, lesů atd. jako jsou řečtí Giganti, Titáni a Kyklopové, germánští Jotové a j. Též u Slovanů vyskytuje se hojnost bájí o obrech - velikánech : témeř všichni hrdinové ruských bylin jsou takoví obři. Dodati sluší, že pověstem o obrech zavdaly podnět nezřídka i nalezené kosti fossilních zvířat, starodávné náspy, kurhany, stavby atp.

Použité zdroje

Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. [Praha]: Paseka, 1996-2003. 28 sv. ISBN 80-7203-007-8.