Eugène Ionesco (vystoupení v r. 1968)

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne který Francouzský spisovatel v roce 1968 veřejně protestoval
proti okupaci Československa. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, francouzský spisovatel, který veřejně odsoudil vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu roku 1968, byl dramatik, básník a esejista rumunského původu Eugéne Ionesco (1912 - 1994)( http://cs.wikipedia.org/wiki/Eug%C3%A8ne_Ionesco ).
Na události v Československu reagoval články "Československo? Jediná země v Evropě, která si zaslouží nezávislost" (11. listopadu 1968) a "Od Prahy po Londýn samá hanba" (14.dubna 1969). Oba články si můžete přečíst v českém překladu v knize:

IONESCO, Eugene. Neznámý Eugen Ionescu. Praha : Česko-rumunská společnost, 2004.ISBN 80-902947-7-4.
Po nástupu normalizační vlády v Československu v dubnu 1969 byl tento autor zařazen na seznam zakázaných autorů. Jeho hry byly až do roku 1989 staženy z veřejných knihoven i divadel.

Zdroje:
IONESCO, Eugene. Neznámý Eugen Ionescu. Praha : Česko-rumunská společnost,
2004. ISBN   80-902947-7-4.

IONESCO, Eugene. Samotář. 1.vyd. Praha : Aurora, 2000. ISBN 80-7299-001-2
(váz.)

 Slovník francouzsky píšících spisovatelů : Francie, Belgie, Lucembursko, Švýcarsko, Kanada, Maghreb a severní Afrika, "Černá" Afrika, Libanon, Oblast Indického a Tichého oceánu. 1. vyd. Praha : Libri, 2002. ISBN 80-7277-130-2 (váz.)