Eugene Boudin

Text dotazu

Imfomace o životě a dílech Eugene Boudina.

Odpověď

Dobrý den,

Eugène Boudin  je považován za jednoho z nejvýznamnějších francouzských krajinářů a jakýsi generační most mezi tradiční malbou v plenéru, které se naučil od svého mistra Camilla Corota, a prací impresionistů. Narodil se 12. července 1824 v Honfleuru v Normandii, jako syn námořníka. V roce 1838 nastoupil do práce v obchodě s výtvarným uměním, ve kterém vystavovali malíři jako Constant Troyon, Thomas Couture či Jean-François Millet. Brzy sám začal kreslit a v r. 1851, povzbuzován zmíněnými malíři a podpořen stipendiem od radnice v Le Havru, zahájil umělecká studia v Paříži. Zpočátku se v jeho dílech odrážel vliv holandských krajinářů. Realizoval mnoho zátiší, následně se soustředil na zobrazování moře a tento žánr mu přinesl největší úspěch. Ve svých dílech zobrazoval především scény z přístavů a pláží, na kterých se objevovaly skupiny elegantně oblečených, procházejících se měšťanů. Pracoval především na pobřeží v Normandii a v Bretani. V r. 1858 se stal učitelem a mentorem mladého Clauda Moneta. V letech 1863-1870 vystavoval na Salonu, kde se díky dovednosti propojovat tradiční a nový styl těšil veliké přízni. V r. 1870 odjel do Bruselu, kde se seznámil s Durand-Ruelem, jehož prostřednictvím se následně spřátelil s impresionisty. V r. 1874 se zúčastnil první impresionistické výstavy. V r. 1889 získal zlatou medaili na Všeobecné výstavě v Paříži. Zemřel 8. srpna 1898 v Deauville na severu Francie.

Boudin předešel impresionisty svým zájmem o prostředí a světlo užité v plenéru. Odmítal díla realizovaná ve studiu. Impresionisty ovlivnil v technice rychlých a volných tahů štětce, ke které jeho samotného inspiroval Corot. Vliv impresionismu se naopak projevil u Boudina ve specifickém užití barvy pro zobrazení postav bez použití obrysů.

Pro více informací o malíři a jeho díle doporučujeme stránky http://www.eugeneboudin.org.

Použité zdroje

Ricketts, M.: Mistři světového malířství – Impresionismus. Čestlice : Rebo Productions, 2005.