Etymologie vulgarismů

Text dotazu

Dobrý den, existuje nějaká publikace zabývající se etymologií vulgarismů ?

Odpověď

Dobrý den, existuje poměrně rozsáhlý Obrátilův slovník - součást větší práce o tématu, novodobě vydaný dvakrát. Slovník uvádí zčásti i etymologii, více k věci byste našel také ve dvou zbylých svazcích. Jinak je třeba užít obecné etymologické slovníky, např. Machkův nebo Rejzkův.

Kryptadia : příspěvky ke studiu pohlavního života našeho lidu / K.J. Obrátil ; s doslovem a životopisem K.J. Obrátila od Franze Schindlera. -- Vyd. 3., Novodobé 2.. -- Praha : Paseka, 2000. -- 3 sv. ; 24 cm Obsahem 3. dílu je slovník české vulgární slovní zásoby

Velký slovník sprostých slov / Karel Jaroslav Obrátil. -- V opr. podobě vyd. 1.. -- Praha : Lege artis, 1999. -- 314 s. ; 24 cm

Etymologický slovník jazyka českého / Václav Machek. -- Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. -- 866 s. ; 24 cm

Český etymologický slovník / Jiří Rejzek. -- Vyd. 1.. -- Voznice : Leda, 2001. -- 752 s. ; 22 cm