etymologie slova udice

Text dotazu

Dobrý deń,rada by som poziadala o objasnenie povodu slova udica - udice. ďakuejm pekne za odpoved. Prajem prijemny vikend.

Odpověď

Dobrý den, slovo udice je praslovanskeho puvodu a s nejvetsi pravdepodobnosti vzniklo sloucenim slov: *oda (kdysi vyznam predlozky "v") a díti a znamena "co se vklada do navnady". Konkretneji je vyznam slova popsan v knize MACHEK, Etymologicky slovnik, kde se na str. 666 pise:
"Udice tedy znamena vklad, předmět (hacek) vlozeny do neceho, totiž do navnady. Divoke kachny, lisky a jina zvirata se dosud nekde lovi tak, ze se na ne nastrazi navnada (kousek masa), do niz je vlozena udice tak, ze je cela skryta; zvire pak pohlti navnadu naraz. Loveni udicemi prejali od myslivcu rybari.
Pozn.: * oznacuje predpokladanou prajazykovou nebo vubec puvodni podobu slovniho zakladu.

Pouzita literatura:
* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.

* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd.. Praha : SPN, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0.