Etymologie slova ťuhýk

Text dotazu

Jaký je původ a význam názvu opeřence, jemuž se
říká ťuhýk? Myslel jsem, že to bude odvislé od jeho zvuku, ale informqce,
jež se mi podařilo nalézt, o tom nesvědčí. Pomůžete mi?

Odpověď

Dobrý den,

etymologické slovníky jazyka českého potvrzují Vaši původní domněnku.

Konkrétně v Etymologickém slovníku jazyka českého se píše: "ťuhýk - staročesky zván strakopud u Klareta. Později toto jméno přeneseno na jednoho ptáka datlovitého; nové jméno je zpětný útvar ze zvukomalebného ťuhýkat; označován tak v starší době sejček (tuhyk u Rohna, ťuhýk u Komenského, ťuhík u Nábělka a Maliny, ťujík u Rouse = sejček). Podle svého hlasu (mor.

ťu(h)ýkat, ťujíkat; česky, slovensky - ťuvikat). Na rod Lanius je přenesl Presl, neboť hlas ťuhýka je dosti podobný (trui truil nebo truü truü podle Brehma."

(MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd. z roku 1971.

Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997 .str.659 - 660.)

Vznik rodového latinského názvu Lanius vysvětluje příručka věnovaná ťuhýku obecnému jako ptáku roku 1996: "Rodový vědecký název Lanius pochází z latinského slova laniare, což v překladu znamená "slzy stranou".

(

http://www.birdlife.cz/wpimages/video/ptak_roku_1996.pdf)