etymologie slova \"páteř\"

Text dotazu

Zajímal by mě původ slova \"páteř\" - má vazbu na slovo \"páter\"?

Odpověď

Dobrý den, slovo páteř skutečně vzniklo z latinského slova pater, a to takto: ve staré češtině slovo páteř označovalo modlitbu otčenáš (pater noster), později odtud růženec (korálky růžence se odpočítávaly modlitby), z růžence na základě podobnosti (řada korálků jako obratle) se přeneslo na páteře (část těla).
Podrobný výklad uvádí uvádí:
Etymologický slovník jazyka českého / Václav Machek. -- Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. -- 866 s. ; 24 cm .