Etymologie slova pára

Text dotazu

Zjistil jsem, že maďarština obsahuje slovo pára nesoucí buď stejný, nebo podobný význam jako jeho český protějšek. Který jazyk si toto slovo vypůjčil? A jaký je jeho původ?

Odpověď

Dobrý den, v maďarštině skutečně je slovo pára (psáno takto), které má základní významy: výpar, výpary, pára, páry, opar. Etymologické slovníky češtiny (k maďarským etymologickým slovníkům bohužel přístup nemáme) uvádějí, že slovo je všeslovanského původu. Najdete je skutečně v češtině, slovenštině, polštině nebo ruštině (zde par – mužské), kromě toho má slovo pára ve slovanských jazycích řadu odvozenin (pařit, opar atp.). Vzhledem k tomu, že Maďarsko sousedí a historicky sousedilo s několika slovansky mluvícími zeměmi, jde pravděpodobně o přejímku. Slovo má patrně starší, indoevropský původ  a maďarština do této skupiny jazyků ani nepatří. Zdá se nám velmi nepravděpodobné, že by maďarština sama, bez vnějších vlivů došla ke stejnému slovu, byť na nějakém společném velmi starém základu, a nějaký způsob přejímky ze slovanských jazyků je podle nás téměř jistý.

Pro zajímavost: při pohledu do slovníku jsme si náhodou povšimli hned předchozího slova pár, které má v maďarštině také stejný význam jako v češtině – pár, párek, dvojice. V tomto případě jde ale patrně u obou jazyků o přejímku, a to z německého paar, které je z latinského pār = 2 stejní jedinci, popř. paria = 2 stejná (rozumí se v množném čísle stř. rodu, což v latině označovalo obecně věci).

Prameny:
Maďarsko-český slovník = Magyar-cseh szótár / Ladislav Hradský a kol.. -- Vyd. 2.. -- Praha : Academia, 2003. -- 2 sv. ; 24 cm

Český etymologický slovník / Jiří Rejzek. -- Vyd. 1.. -- Voznice : Leda, 2001. -- 752 s. ; 22 cm

Etymologický slovník jazyka českého / Václav Machek. -- Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. -- 866 s. ; 24 cm

Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992. -- 483 s. ; 21 cm.