Etymologie slova nebožtík

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se zeptal na vznik slova "nebožtík", jde o obrozeneckou slovní
hříčku?

Odpověď

Dobrý den,

slovo "nebožtík" vzniklo ze slova nebohý, složeninou: ne - bog (ze staroindického bhaga- = epitheton některých bohů = "udělující, dávající" - od bhájati = "udílí" - stejný základ pro bůh a bohatý). Nebohý = nemající podílu na bohatství, chuďas; nebožtík = ten, kdo již nemá údělu na tomto světě. S obrozeneckými "brusiči jazyka" není dané slovo ve slovnících spojováno.

Zdroje:

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd. z roku 1971.

Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.

* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. Praha : SPN, 1978.