Etymologie slova kelímek

Text dotazu

Jaká je etymologie slova kelímek? Přešlo do slovanských jazyků ze starověké hebrejštiny, kde slovo \"kelí\" znamená mimo jiné i nádobu, ale také zbraň, náčiní, nářadí atd.? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, slovo kelímek (také tyglík) bylo přejato Preslem z polštiny, kielimka = rendlík (nejprve ve významu "nádoba chemičná" (Jg.)), další historie není jasná. Podle J. Janka (Časopis pro moderní filologii) přišlo slovo kelímek přes osmanské kilīn z perského adjektiva gilīn = hliněný. Spíše však bude, obdobně jako ruské kalyp = tavicí forma, kadlub z tureckého kalyp, kalyb.

Podrobnější informace by Vám mohl poskytnout Ústav pro jazyk český AV ČR, který má i Etymologické oddělení (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=etymolog).

Použité zdroje:
Machek, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.
Rejzek, Jiří. Český etymologický slovník. Praha: Leda, 2001. ISBN 80-85927-85-3.