Etymologie slova JEPTIŠKA

Text dotazu

Etymologie slova JEPTIŠKA

Odpověď

Dobrý den,

český etymologický slovník uvádí:

jeptiška (staročesky i jebtiška, jebtička). Ze starohornoněmeckého "abtissine" a to ze středolatinského "abbatisa" (abatyše)

abatyše - představená ženského kláštera. Ze středolatinského abbatissa od "abbas" = otec, z řeckého "ábbas" a to z aramejštiny "abba" (téhož významu)

Použité zdroje

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Leda, 2001. 752 s. ISBN: 80-85927-85-3.