Etymologie slova duha

Text dotazu

jaký je původ slova DUHA ?

Odpověď

Dobrý den,
původ slova "duha" vysvětluje Etymologický slovník jazyka českého
následovně: "Psl. (praslovansky) doga. Původní význam je 'dřevěný oblouk'(u sudu, nad koněm); přeneseně teprve duha na nebi = nebeský oblouk. Vzhledem k pol. tega, kašub. tanga duha na nebi možno klásti i *toga, to se pak dobře pojí s koř. teg- v táhnouti, tuhý, pův. 'napínati, napjatý': r. (rusky) tugoj napjatý (o oblouku). (...) Toga bylo tedy dřevo ohnuté (pomocí tahu
provazů) v oblouk (jako napjatý luk je více zahnutý než luk nenapjatý); tak se ohýbaly loukotě kol a křiviny pro saně. (...) Změna ve znělé d- se tu objevila, když souvislost s kořenem teg- nebyla už mluvícím zřejmá".

Zdroj: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3.
vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. s. 133.
ISBN 80-7106-242-1.