Etymologie slov zaměstnání, povolání

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal na původ slov zaměstnání, povolání a profese. Slovo povolání je předpokládám od "být povolán" a profese z latiny. Jaké jsou mezi těmito slovy významové vztahy? Dají se všechna chápat ve stejném smyslu nebo jsou mezi nimi výraznější rozdíly? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pro Vámi uvádění slova - zaměstnání, povolání, profese - uvádí Slovník jazyka českého ( Fr. Trávníčk, Praha : Slovanské nakladatelství 1950) a Etymologický slovník jazyka českého (Praha : SPN 1978), následující vysvětlení :

- zaměstnání  = pravidelná  životní činnost, pravidelná práce za mzdu, pochází ze slova místo, staročesky miesto = všeslovanský výraz znamenající město
- profese- pochází z latinského professio = přiznání (k určitému řemeslu, povolání), činnost vykonávaná jako zaměstnání -povolání-tento výraz není uveden

Významově jsou tato slova shodná, jak uvádí Slovník českých synonym autorů K.Paly a J. Všianského( Praha : Lidové noviny, 1994). Navíc je ve slovníku k tomuto významu uveden ještě termín "poslání".

Pro další informace se můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazy český  AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.