Etymologie slov šeřík, orgován

Text dotazu

Jak vzniklo slovo "šeřík"? Jak vzniklo ve slovenštině slovo "orgován" (česky šeřík)?

Odpověď

Dobrý den, český název "šeřík" (Syringa) převzal dle knihy "Česká a slovenská jména rostlin" Jan Svatopluk Presl z "Pallasovy ruské flóry", kde se uvádí v podobě serik.
"Stručný etymologický slovník jazyka českého" dodává, že slovo šeřík bylo odvozeno od jeho fialovošedé barvy. Základem slova je přídavné jméno šerý (rusky seryj).
Slovenský název "orgován" byl přejat z maďarštiny (orgona = šeřík). Do maďarštiny (bulharštiny apod.) se slovo dostalo z turečtiny.

Více informací by Vám mohla podat Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV
ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna
či Jazyková poradňa Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV:
http://www.juls.savba.sk/poradna/index.html

Použité zdroje:
* MACHEK, Václav. Česká a slovenská jména rostlin. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1954.
* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého a slovenského. 1.vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1957.
* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého : Se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha : SPN, 1967.