Etymologie slov plichta, bryskně

Text dotazu

Zajímal by mě etymologický původ slov - plichta, bryskně. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

výraz plichta znamená rovnost při hře, splichtit se = vyrovnati se ve hře, moravsky oplichtit = ošiditi. Přenesením významu je plichtiti se k někomu = chtíti se rovnati (vtírati se do vyšší společnosti, do lepší práce apod.), jiný vývoj je plichtiti = mařiti, kaziti, původně asi opdle hry: mařiti někomu vítězství, plichtou připraviti jej o první místo, o výhru.
Výraz "bryskně, bryskní" znamená příkrý, nešetrný. Byl odvozen z francouzského "brusque", od latinského "bruscus" = trpký (o víně).

Informace pochází z: HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého. Praha: SPN, 1978. ISBN 80-04-23715-0.