etymologie příslovce jednak

Text dotazu

Dobrý den,
snažím se, a nutno dodat, že neúspěšně, dopátrat etymologie příslovce "jednak", respektive "jednak-jednak". Zdali souvisí s číslovkou "jedna" a lidová intuice má při chybném "jednak-druhak" nějakou oporu, či nikoli. Získanou informaci chci zařadit so osvětového článku na téma, že "druhak" a "třeťak" jsou paskvily, jež do českého jazyka nepatří, protože "jednak-jednak" znamená "dílem-dílem".
K dispozici mám Rejzkův Etymologický slovník (vyd. Praha : Leda, 2001) a Machkův Etymologický slovník jazyka českého (Praha, 1957), ale ani v jednom jsem "jednak" nenašel.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

 v nám dostupných zdrojích jsme bohužel dostačující odpověď nenašli. Naše služba není odborná, a tak se můžete se svým dotazem zkusit obrátit i na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

; telefonní poradenství je bezplatné). Jistě Vám tam poradí lépe.