Etymologie místního jména Semtěš

Text dotazu

Zajímá mne původ a význam názvu obce Semtěš (okr.Kutná Hora). Rád bych informace použil při úvahách o podobě znaku obce.

Odpověď

Dobrý den,
v knize "Místní jména v Čechách - jejich vznik, původní význam a změny" se o původu názvu obce Semtěš píše:
"Prvotní podoba Semitěšě vznikla přivlastň. příponou -ja z os. jm. Semitěch a znamenalo Semitěchova, t. ves. V prvním členu tohoto OJ. byl kořen sěm(i)" "který je v stsl. (staroslověnštině)sěmъ - persona, stsl. sěmъja 'rodina'"
Zdroj: PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 4.díl:S-Ž. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1957. str. 42, 39.