etymologie jména a příjmení

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit etymologii
jména a příjmení Eva Mazánková.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Mazánek má několik možných výkladů původu. Odvozeno mohlo být ze slov mazat, mazáč = vymazával hlínou stropy, podlahy. Další variantou je odvození z názvu kulatého velikonočního pečiva - mazance. V některých případech mohlo vzniknout z přídavného jména mazaný (vychytralý).

V lednu 2010 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 755 mužů a 775 žen s příjmením Mazánek/Mazánková, příjmení se nejčastěji vyskytuje v Praze, Brně, Turnově a Liberci.

Křestní jméno Eva je hebrejského původu (z hebrejského Havváh), znamená "živá" přeneseně "životodárná, matka života". Slovanskou obdobou tohoto jména je Živa.

Použité zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 4., přeprac. a dopl.vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR na stránkách portálu Kde Jsme: Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/.