Etymologie fráze "na jedno brdo"

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se zeptal, jaký je etymologický původ fráze "na jedno brdo"?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

původně se slovo /"brdo"/ používalo pro označení hřebenu tkalcovského stavu (až potom získalo toto slovo svůj přenesený význam "kopec"). "Dělat na jedno brdo" tedy původně znamenalo "tkát stejným způsobem".

Zdroj:

Holub, J. - Lyer, S.: Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Statní pedagogické nakladatelství, 1992