Etymologický význam slova "rozhodnutí"

Text dotazu

Dobrý den, rád bych znal etymologický význam slov: "rozhodný", rozhodování, apod.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

slovo rozhodnout se je odvozeno od slova hodit se. Výklad tohoto a dalších příbuzných slov z "Českého etymologického slovníku" uvádíme zde:

"hodit se, vhodný, příhodný, shodný, shodovat se, shoda, dohoda, dohodnout se, rozhodovat (se), výhoda pohoda, pohodlí pohodlný, nehoda aj. všeslovanský - polsky godzić się, rusky godít´sja, srbsky/chorvatsky gótiti "hovět", staroslověnsky goditi téhož významu praslovansky *goditi (sę,) je příbuzné s lotyšským gadīt "zasahovat, získávat", guoda "čest, hostina", středodolnoněmecky gaden "vyhovovat, líbit se", německy gut a anglicky good "dobrý" i staroindicky gádh- "pevně přidržet", vše se vyvozuje z indoevropského *ghedh-/*ghodh- "spojit, být spjat"."

Přímo slovo "rozhodnout, rozhodnutí či rozhodný" bohužel ani jeden nám dostupný etymologický slovník neuvádí. Ke slovu "rozhodný" můžeme pouze uvést informace ze "Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost":

"rozhodn|ý příd. 1. důležitý, závažný 1, významný 1, rozhodující: r. okamžik 2. rázný, energický, rezolutní, odhodlaný 1: r. člověk; odpověděl rozhodným ne 3. hovor. nepochybný, opravdový 1: nová hra je rozhodným úspěchem; -ě přísl. k 2: jednat rychle a rozhodně.; -ost, -i ž: se vší rozhodností žádat; rozhodně část. modál. určitě 1, 2: to bude rozhodně lepší."

Použité zdroje

LYER, Stanislav a Josef HOLUB. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 2. rozšíř. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1978, 527 s.

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Vyd. 1. Voznice: Leda, 2001, 752 s. ISBN 80-85927-85-3.

MEJSTŘÍK, Vladimír. Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Vyd. 3., opravené, dotisk. Praha: Academia, 2005, 647 s. ISBN 80-200-1080-7.