Etymologický význam příjmení Urban

Text dotazu

Etymologický význam příjmení Urban

Odpověď

Příjmení Urban :

- 27. nejčastější české příjmení, z lat. urbanus  = městský, uhlazený (z knihy: Moldonová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha : Agentura Pankrác, 2004.)

- Příjmení Urban patří do kategorie těch, jež byla odvozena "ze jmen osobních (křestních)"... Obecný výraz urbanus znamená v latině městský; U. je tedy člověk z města, přeneseně „ ten, kdo je uhlazený, zdvořilý, jemných způsobů apod.“

Čerpáno z: Mates, V. Jména tajemství zbavená. Praha : Epocha, 2002.