Etymologický původ slova lihýř

Text dotazu

Prosím o sdělení původu slova lihýř. Je to součást hodin, která před vynálezem kyvadla zajišťovala správnou rychlost chodu hodin.Ve francouzštině pochází ze slova blázen, šílenec, (viz http://www.ens-lyon.fr/[…]/MuFoliot.htm, kde je i kresba součásti)v angličtině je výraz převzatý z francouzštiny a v němčině je to Waag, snad vahadlo. (Součást se totiž jako setrvačka otáčí, kmitá sem a tam ve vodorovné rovině.)Prošel jsem technické slovníky a encyklopedie a nenašel jsem o lihýři ani zmínku. Učebnice odborné nauky hodinářské uvádí \"vahadlo zvané lihýř\".Součást pochází nejméně snad ze 13 stol., název může být i takto starý. Připadá mi ale zvláštní, že výraz vypadá česky i přes fakt, že názvosloví bylo v hodinářství přejímáno z němčiny.

Odpověď

Původ pojmu se nám nepodařilo najít. Pokud se vyskytuje, je připojen jen věcný výklad. Etymologické slovníky ho neuvádějí. Jungmann ve svém Česko-německém slovníku (Praha: Academia, 1990): "Lihéř et lihýř, (r. ljha), dřewo we wodárně, kterým se pjst (Stempel) zdwjhá a spauštj, die Stoßstange oder Druckstange an der Wasserpumpe, welche die Stempelstange heraus und herabstößt".
Příruční slovník jazyka českého (Vyd. Česká akademie věd a umění. Praha 1937-38): "líhař, lihéř, lihýř, 1. zařízení k čerpání vody na zavlažování pozemků; vahadlo, važiště"; líhař, 2. pivov. dělník zaměstnaný při líze".
Doporučujeme obrátit se na: Ústav pro jazky český AV ČR (www.ujc.cas.cz).