Etymologické slovníky

Text dotazu

Prosím o sdělení (pokud možno web - adresy)
přístupů do etymologicky vedených slovníků - český jazyk.

Odpověď

Dobrý den,

pokud jste měl na mysli především slovníky dostupné volně na internetu, z těch jsme nalezli pouze jediný - http://corpus.sweb.cz/. Není příliš obsáhlý, vznikl jako školní projekt studentů Akademického gymnázia v Praze.

Několik etymologických slovníků je k dispozici v tištěné podobě, záznamy naleznete v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR
(http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):

* REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice : Leda, 2001. 752 s. ;
22 cm. ISBN 80-85927-85-3.
- tento slovník je k dispozici také v elektronické podobě na CD-ROM:
http://www.leda.cz/jazykove-slovniky-ucebnice.php?i=91

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ; 24 cm.
ISBN 80-7106-242-1.

* Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost: historie a původ slov / [Jan Hugo, hlavní editor]. Praha
: Maxdorf, c2009. 501 s. ; 24 cm. ISBN 978-80-7345-198-1.

* Staročeský slovník. -- 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1968-. --    sv. ; 25
cm. ISBN 978-80-200-1635-5 (2008 : vol. l. v přebalu)
Slovník zpracovali různí editoři -- U sv. 1 na tit. s. chybně název seš. a vročení -- Ve sv. 8 končí 1. díl Staročeského slovníku stranou 1119 a začíná 2. díl s názvem Obilé-ožžený -- Od sv. 19 mají jednotlivé sv. ISBN -- Sv.
mají různé číslování stránek -- Počet výt. se mění -- Sv. 20, 22-26 jako volné l. v přebalu. -- Obsahuje bibliografii. -- Navazuje na: dvousvazkový Slovník staročeský J. Gebauera z r. 1970
* jazykové slovníky * výkladové slovníky * etymologické slovníky

* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: SPN, 1992 (Praha :
Mistral). 483 s. ; 21 cm. ISBN 80-04-23715-0.

Slovníky týkající se původu osobních nebo zeměpisných jmen, např.:

* LUTTERER, Ivan; ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména v Čechách, na Moravě a ve Slezsku : slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem původu a historického vývoje. Havlíčkův Brod : Tobiáš, 1997. 317 s. : mapky ; 21 cm.
ISBN 80-85808-50-1.

* LUTTERER, Ivan; KROPÁČEK, Luboš; HUŇÁČEK, Václav. Původ zeměpisných jmen:
etymologický slovník 1000 vlastních jmen zemí, měst a přírodních objektů z celého světa. Praha : Mladá fronta, 1976 (Mír 6). 300 s. ; 20 cm. (Malé encyklopedie ; sv. 1)
Resumé: Příručka - dílo tří lingvistů různé specializace - obsahuje stručné etymologické výklady více než 1000 vlastních jmen světadílů, oblastí, států, zemí, ostrovů, hor, řek a především měst z celého světa. Heslový odstavec oficiální a české a zčeštělé podoby přibližnou lokalizaci zeměpisného jména, popř. další fyzickogeografickou charakteristiku objektu, stručný historický výklad o vzniku nebo založení lokality a o nejdůležitějších dějinných proměnách, týkajících se místa a jeho obyvatel, a výklad o původu zeměpisného jména, tj. o jeho vzniku, významu a vnitřních i vnějších změnách.

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s. ;
24 cm. ISBN 978-80-86781-14-3.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha : Epocha, 2002. 319 s. ; 21 cm. ISBN

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Praha : Epocha, 2003. 381 s. ; 22 cm. ISBN 80-86328-30-9.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.
Praha: Epocha, 2004. 298 s. ; 22 cm. ISBN 80-86328-58-9

* RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? : encyklopedie křestních jmen. Praha :
Libri, 2003. 498 s. : il. ; 22 cm. ISBN 80-7277-197-3.
Dostupné také online na stránkách nakladatelství Libri:
http://libri.cz/databaze/jmena/