etopedie, termíny

Text dotazu

Zajíémala by mě přesná formulace následujících termínů v etopedii: reedukace, konpenzace, rehabilitace, moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Publikace Základy etopedické terminologie uvádí následující definici reedukace, kompenzace a rehabilitace:

KUJA, Jindřich. Základy etopedické terminologie. Olomouc : Univerzita Palackého, 1989. s. 14-15

Metody speciální pedagogiky etopedické základní - souhrny postupů, kterých pouežívám v etopedii k dosažení cíle sociální integrace resocializací obtížně vychovatelného jedince. Použití základních metod speciální edagogiky má v etopedii svoji specifičnost.
- Reedukace je založena na odstraňování negativních jevů v životě narušených jedinců, orientuje se na nahrazení motivací disociálního či antisociálního chování, vytváření nových pozitivních hodnotových orientací mravně narušených, přijímání společenských norem a zařazení do společenského života. Směřuje k odstranění defektivity, ale i defektu, je-li rázu sociálního.
- Kompenzace je v etopedii chápána jako náhrada původního patologického prostředí vhodným, odstranění citové karence sycením citových potřeb, náhrada pologického jednání hodnotným a prospěšným.
- Rehabilitace - zajišťuje působení na celou osobnost postiženého jedince, úpravu životního prostředí, společenských vztahů, profesionální orientaci a pracovní začlenění defektních jedinců. Rehabilitace směřuje k optimálnímu společenskému a pracovnímu zařazení. Převýchovný proces má svoji rehabilitační fázi, v níž si jedinec ověřuje v přirozených podmínách efektivnost nacvičeného chování, postupně se osamostatňuje /od samostatných vycházek, přes pracovně výchovné skupiny, podmínečné propuštění po ukončení ústavní výchovy/. Přechodu musí být plynulý, aby se překlenula adaptace do reálného života.

Další definice můžete nalézt v těchto knihách:
ŠVARCOVÁ, Eva. Úvod do etopedie. Hradec Králové : Gaudeamus, 2002. s. 90-91. ISBN 80-7041-449-9.

KUJA, J.; FLODER, J. Etopedie. Olomouc : Univerzita Palackého, 1989. s. 57-59.