etnografie

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou, jestli byste mohli zjistit, kde na internetu či v nějaké knize mohu zjistit něco o etnografii(kdy vznikla, kdo ji používal, čím se zabývá....).Předem děkuji.

Odpověď

Etnografie (z řeč.), národopis, jako obor u nás vzniká na zač. 19. st. "... jest nauka, jejímž předmětem jest národ a veškerá jeho bytnost... zvláštní pozornost jemu jest věnována teprve od 1. pol. předešlého (tj. 19. st.)".
Obor u nás začíná sbíráním národních písní, pohádek a pověstí, národních zvyků, krojů atd. Sběratelské aktivity odborných pracovníků i amatérských nadšenců vyvrcholily Národopisnou výstavou Českoslovanskou (Praha 1895), která iniciovala vznik Národopisné společnosti a Národopisného musea. (Podle (Ottova slovníku naučného. D. 17. Praha, 1901) "... kulturně historická věda zabývající se materiální a duchovní kulturou národů, národností, etnických skupin ap. Studuje vývoj a funkci obydlí, oděvu, obživy, obchodní směny, pracovního nářadí, zbraní, sociálních institucí; zabývá se sběrem, popisem, srovnáváním a hodnocením jak dílčích, tak obecných projevů lidské kultury". (Malá československá encyklopedie. D. II: D-CH. Praha, 1985.)
Publikační základnou pro národopisné stati a studie byly především: Národopisný věstník českoslovanský (1906-), časopis Český lid, který od r. 1891 vydával Č. Zíbrt; práce z oboru vycházely pravidelně v Časopise Moravského musea v Brně a v Časopise Národního musea v Praze. Vědecký časopis Československá ethnografie vydáválo nakl. ČSAV od r. 1953. K předním českým etnografům patřil mj. Lubor Niederle (1865-1944), Čeněk Zíbrt (1864-1932), Karel Chotek (1881-1967), Vilém Pražák (1889-1976), Jiří Horák (1884-1975), Ludvík Kunz (1914-2005); k významným sběratelům lid. písní a folklóru mj. patřili B. Němcová (1820-1862), Karel Jaromír Erben (1811-1870), František Sušil (1804-1868), Karel Plicka ( 1894-1987).
Vědecká a odborná činnost oboru je soustředěna kolem Etnologického ústavu AV ČR (do r. 1998 Ústav pro etnografii a folkloristiku ČSAV): www.eu.cas.cz.