Etiketa - chůze do schodů

Text dotazu

V jakém pořadí jde muž a žena do schodů a ze
schodů?

Odpověď

Dobrý den,
při podobných dotazech, jako je ten Váš, čerpáme informace mimo jiné u předního odborníka na etiketu pana Ladislava Špačka.
Muž jde vždy níž. "Chůze do schodů byla oříškem už za Gutha-Jarkovského", nejznámnějšího propagátora pravidel "slušného" společenského chování. Ten na počátku minulého století píše, že "při dnešní módě krátkých sukní není možné, aby do schodů šel muž za ženou." Uvádí, že na schodech nahoru jde napřed pán před dámou,(aby se nestalo, že by jí mohl zahlédnout kotník), kdežto po schodech dolů má přednost dáma.
Etiketa se ale vyvíjí a klade nyní důraz na praktičtější stránky života.
Nyní se jednoznačně řídíme pravidly bezpečnosti společensky významnější osoby, kterou je žena. Do schodů jde tedy první žena, muž za ní, aby jí poskytl oporu, kdyby zavrávorala. Ze schodů jde muž jako první, tedy opět níž.
Jak si ale poradí pánové s tímto pořadí, má-li žena daleko krátší sukně, než jsou ty, které uváděly do rozpaků v době Gutha -Jarkovského? Řešením je to, že muž půjde do schodů těsně za ženou, jen s malým odstupem.
Zdroj: ŠPAČEK, Ladislav. Nová velká kniha etikety. Praha: Mladá fronta, 2008. ISBN 978-80-204-1954-5.