etické kodexy v povolání

Text dotazu

Dobrý den, prosím o doporučení vhodné literatury ke zpracování magisterské práce na téma Etické kodexy v povolání - sociální práce, sociální služby. Za odpověď předem děkuji

Odpověď

Dobry den, eticky kodex definuje napr. odkaz
http://cs.wikipedia.org/wiki/Etick%C3%BD_kodex. Zabyva se jim i mnoho dalsich odkazu na internetu, napr.

http://www.csr-online.cz/Page.aspx?kodex,
http://www.spotrebitele.info/kodex/.

Kodex socialnich pracovniku, viz nize:
http://socialnirevue.cz/item/eticky-kodex-socialnich-pracovniku-ceske-republiky

Z knih ve fondu NK CR (elektronickeho katalogu NK CR (NKC) vybiram napr.
tyto zaznamy:

     Vondráček, Lubomír
     Co by měl vědet pacient / L. Vondráček. -- [Praha] : Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky, 2002. -- 66 s. : formuláře ; 21 cm
     ISBN (Brož.)

     Název z obálky -- Terminologický slovník. -- Obsahuje bibliografické odkazy
     Obsahujetéž: Etický kodex práv pacienta

      * zdravotní péče -- Česko
      * práva pacientů
      * informační publikace

     Hanuš, Herbert, 1934-
     Vybrané kapitoly z lékařské psychologie / Herbert Hanuš a kolektiv. -- 1. vyd.. -- Praha : Karolinum, 1994. -- 125 s. ; 21 cm
     ISBN 80-7066-913-6 (brož.) : Kč 47,00

     750 výt.. -- Obsahuje bibliografie. -- Pro posluchače lékařské fakulty UK v Hradci Králové. -- Vydavatel: Univerzita Karlova
     Obsahujetéž: Etický kodex České lékařské komory

     Univerzita Karlova

      * lékařská psychologie
      * učebnice vysokých škol
      * psychologie lékařská - skripta vysokošk.

     Zajišťování kvality ošetřovatelské péče ; Etický kodex sester ; Charty práv pacientů. -- Vyd. 1.. -- V Brně : Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 1998. -- 47 s. ; 21 cm. -- (České ošetřovatelství : praktické příručky pro sestry ; 2)
     ISBN 80-7013-270-1 (Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví : brož.) ISBN 80-7013-263-9 (chyb.)

     Vydala Rada pro rozvoj ošetřovatelství MZ ČR -- 5000 výt. -- Název v
tiráži: České ošetřovatelství 2. -- Obsahuje bibliografii

     Česko. Ministerstvo zdravotnictví. Rada pro rozvoj ošetřovatelství

      * ošetřovatelství -- etické aspekty
      * učebnice

Na tema kodex v socialni sfere vyslo i nekolik clanku. Vybrano z databaze NK CR - ANL (clankova bibliografie):

     Lásková, Andrea, 1972-
     Etický ikodex internetového poradenství - nároky kladené na pracoviště / Andrea Lásková, Radek Láska. -- 8 pozn.
     In: Sociální práce. -- ISSN 1213-6204. -- Roč. 2006, č. 1 (2006), s.
135-139

     Resumé: Internetové poradenství (IP) je poradenská služba poskytovaná klientům, kteří se ocitli v náročné životní situaci a nechtějí nebo nemohou komunikovat po telefonu či osobně. IP se realizuje v rámci linek důvěry.
Autoři článku se pokoušejí shrnout nejdůležitější body, které vyplývají z přijetí etického ikodexu internetové poradny..

     Láska, Radek, 1972-

      * linka bezpečí
      * poradenství
      * poradenská služba
      * psychologická služba
      * etika povolání
      * etika
      * etický kodex

     Etický kodex sociálních pracovníků České republiky
     In: Sociální práce. -- Roč. 2004, č. 4 (2004), s. 27-30

     Resumé: Obsah dokumentu: etické zásady sociální práce, pravidla etického chování sociálního pracovníka, etické problémové okruhy, postupy při řešení etických problémů. Etický kodex sociálního pracovníka ČR byl schválen s platností od 1. 1. 1995..

      * etický kodex

     Antoš, Svatopluk, 1952-
     Internetové poradenství: snadná realita? : etický kodex internetového poradenství pro linky důvěry / Svatopluk Antoš. -- 13 pozn.
     In: Sociální práce. -- ISSN 1213-6204. -- Roč. 2006, č. 1 (2006), s.
130-134

     Resumé: Internetové poradenství linky důvěry (LD) představuje určitá rizika narušení soukromí jak pro pracovníka LD, tak pro klienta (telefonické kontakty tak ohroženy nejsou). Proto bylo potřeba ještě dotvořit alternativu etického kodexu pro internetové prostředí, které je jiné než telefonické.
Uvedeno znění etického kodexu internetové poradny..

      * linka bezpečí
      * poradenství
      * poradenská služba
      * psychologická služba
      * zabezpečení dat
      * Internet
      * etika povolání
      * etika
      * etický kodex

     Výňatky z mezinárodního a českého etického kodexu sociálních pracovníků
     In: Sociální práce. -- ISSN 1213-6204. -- Roč. 2007, č. 4 (2007), s.
37-39

     Resumé: Obecná doporučení pro profesionální jednání sociálních pracovníků (SP) podle mezinárodních etických norem SP. Nejdůležitější část pravidel etického chování SP podle etického kodexu SP České republiky. Úplné znění kodexu uvedeno na webu Společnosti sociálních pracovníků..

      * sociální pracovník
      * sociální práce
      * morálka
      * etika
      * etika povolání
      * pravidlo
      * zahraničí
      * etický kodex

Narodni knihovna CR volne na svych strankach www.nkp.cz zpristupnuje svoje katalogy a databaze, ze kterych muzete vybirat mimo jine i pomoci klicovych
(predmetovych) slov. Nalezene knihy lze objednat, pokud mate platnou prukazku NK CR, z jakehokoli pocitace s pristupem na internet.
Vetsina knih obsahuje seznam pouzite literatury, ktera je zdrojem dalsich informaci.