eskymáci

Text dotazu

Prosim strucne popis zivota a tradic eskymaku.

Odpověď

Dobrý den,

Eskymáci, vl.jm. Inuit, lidé - souhrnné označení pro kulturně i jazykově příbuzné původní obyvatelstvo arktických oblastí Ameriky, kterou osidlovali asi před 7 - 5 tisíci lety ze severní Asie. Do Grónska přišli v 1. tis. z Kanady. Mluví dialekty jediné jazykové eskymácko - aleutské rodiny. Většina Inuitů žije v blízkosti moře, tradičním způsobem obživy je lov a rybolov, chovají pouze psy. Tradiční sociální jednotkou je rozšířená rodina. Přes léto rodiny kočovaly samostatně, na zimu se sdružovaly do větších společností vedených uznávaným lovcem. V létě žili ve stanech z kůže, na zimu stavěli iglú. Tradiční náboženství je animistické, ve velké míře přijali křesťanství. Od 20. století se způsob života Inuitů výrazně mění ( usedlý způsob života, námezdní práce ).
Tolik o Eskymácích v :
Ottově všeobecné encyklopedii ve dvou svazcích. 1.díl. Vyd. 1. Praha : Ottovo nakladatelství - Cesty, 2003. ISBN 80-7181-938-7

Život Eskymáků najdete přehledně zpracován v knihách:

Nansen, Fridtjof. Život Eskymáků. 1. vyd. Praha : MF, 1956.

Burch, Ernest S. The Eskimos. 1st ed. Norman : Univ. of Oklahoma Press, 1988. ISBN 0-8061-2126-2 (Obě knihy si lze zapůjčit v NK.)

Informace o Eskymácích na internetu: např.:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eskimo
http://www.answers.com/eskimo