erb rodu Malabaily

Text dotazu

Prosím o informaci, kde bych našel erb nebo znak hraběte Josefa Emanuela Canala z Malabaily (1745 -1826), zakladatele pražské zahrady známé pod názvem "Kanálka"
Děkuji předem

Odpověď

Dobrý den,

erb hraběcího rodu Canal - Malabaila je barevně vyobrazen v MYSLIVEČEK, Milan. Erbovník 2 aneb kniha o znacích i osudech rodů žijících v Čechách a na Moravě. Praha: Horizont, 1997. na straně 6. Rakouský hraběcí rod pocházející z Benátska. Josef Emanuel "roku 1787 zakoupil rozsáhlé pozemky za bývalou Koňskou bránou na Kr. Vinohradech a přeměnil je v nádhernou zahradu, jež po něm nazvána Kanálkou a již učinil přístupnou všemu obecenstvu pražskému. Vedle toho věnoval část zakoupených pozemků na zřízení botanické zahrady. Roku 1811 zařídil ve dvorci zahrady malý pokusný cukrovar, kde prof. Schmidt vyučoval výrobě cukru z řepy. Za svou lidumilnost byl jmenován čestným měšťanem pražským." Zemřel v Praze roku 1826.