erb "koráb"

Text dotazu

Ráda bych se dověděla něco bližšího o historii erbu
"koráb" a o původu rodu, kterému náleží. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dle "Erbovníku" byli držiteli erbu se znakem lodi (člunu, korábu) členové dvou vladyckých rodů. Jednalo se o rod Korků z Korkyně a Myšků ze Žlutic.

"Starý český výraz pro loď je kůrka (korka). Rod Korků z Korkyně má tedy loďku ve svém erbu jako mluvící znamení. Podle erbovní pověsti získal znak předek rodu Bleh od knížete, kterého při útěku z nepřátelského zajetí přepravil na loďce do bezpečí (...) Český vladycký rod z tvrze Korkyně u Dobříše, na níž se připomíná od 14. století. V letech 1413 až 1605 držel rod tvrz Suchdol u Příbrami. Pavel byl od roku 1532 jako pachole u královského dvora a o svých cestách sepsal zajímavý deník. Byl hejtmanem na Dobříši a koncem 16. století bojoval v Uhrách proti Turkům."

(zdroj: MYSLIVEČEK, Milan. Erbovník, aneb, kniha o znacích i osudech rodů žijících v Čechách a na Moravě : podle starých pramenů a dávných ne vždy věrných svědectví. 1. vyd. Praha : Horizont, 1993, s. 76.)

Druhým rodem, který měl ve znaku loď, byl rod Myšků ze Žlutic. Jednalo se o "starý český vladycký rod, který se v 16. století rozdělil do dvou linií.

První, hořesedlecká, vymřela v první polovině 17. Století, druhá držela počátkem 17. Století Barchov, Bítovany a další statky. Část rodu se vystěhovala za hranice. Johanna (1600 - 1650), ovdovělá Pětipeská z Chýš a Egerbergu, se provdala za Václava Eusebia z Lobkowicz (+ 1677). Protože podle rodového zákona Lobkowiczů bylo třeba ženit se pouze s ženami z hraběcího rodu, byla Johanna v roce 1638 povýšena do hraběcího stavu se jménem "na Zlunitzi". Jetřich (+ 1680) získal Radíkovice, které jeho synové Ferdinand Rudolf, Jindřich Felix a Václav Jetřich prodali. Potomstvo měl pouze Ferdinand Rudolf, ale jeho synové zahynuli v zahraničí a posledním po meči byl Jindřich (+ 1732), jehož synové Bernard a Adam zemřeli předčasně."

(MAŠEK, Petr. Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory do současnosti. 1. vyd. Praha : Argo, 2008. s. 668. )

Celá řada šlechticů ovšem obdržela během středověku znak člunu jako osobní erb. Seznam těchto osob můžete nalézt v knize Augusta Sedláčka: Atlas erbů a pečetí české a moravské středověké šlechty , sv.2:

SEDLÁČEK, August. Atlasy erbů a pečetí české a moravské středověké šlechty. sv. 2. Čechy. Část 1. 1. vyd. Praha : Academia. 2001.

Další informace můžete dohledat pomocí Prozatimní heraldické knihovny:

http://historie.hranet.cz/heraldika/